Kopie bezpieczeństwa danych

Skalowalne rozwiązania dla każdej firmy

Dlaczego bezpieczeństwo danych jest ważne

  Czy wiecie Państwo, że ponad 95 % małych i średnich firm z którymi po raz pierwszy się spotykamy ( a co za tym idzie ich właścicieli ), nigdy nie zastanawiało się nad tym, czy ich dane są bezpieczne ? Większość z nich nawet nie pomyśli o tym, że dyski na których znajdują się dane o sprzedaży i funkcjonowaniu całej firmy, są urządzeniami o ograniczonym czasie życia. Co więcej nigdy nie zadało sobie pytania co będzie z funkcjonowaniem firmy jak te dane nagle znikną.
Praktycznie nikt kto nie interesuje się bezpieczeństwem w informatyce nie wie o tym, że na świecie co 14 sekund zostaje zaszyfrowany przez hackerów jeden komputer z żądaniem okupu za odszyfrowanie.
Co więcej mało z nas myśli o tym, że nawet kupując i użytkując nowy komputer możemy trafić na dyski, które potrafią się zepsuć w pierwszym roku użytkowania. Mieliśmy w naszym serwisie wiele takich przypadków.
W wielu firmach z którymi się spotykamy pracownicy robią sobie kopie danych dla nich ważnych na pamięci typu flash, nie wiedząc tego, że te pamięci przestają działać wielokrotnie częściej niż zwykłe dyski twarde z których kopiują dane. Co więcej Często noszą te pamięci ze sobą co jakiś czas gubiąc je i narażając firmy na poważne straty w związku z ujawnieniem danych firmy.
Podobno świat dzieli się na tych którzy już robią kopie bezpieczeństwa i tych którzy będą je robić. Niestety wśród właścicieli małych firm dalej przeważającą jest ta druga grupa. Ponieważ od wielu lat stykamy się z problemem utraty danych wśród naszych klientów koniecznością było znalezienie i przetestowanie wielu rozwiązań do wykonywania kopii bezpieczeństwa. Ma to szczególne znaczenie w obecnych czasach wraz ze wzrostem wartości cyfrowych danych i ich wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Co więcej od maja 2018 odpowiednia ochrona danych stała się wręcz koniecznością w kontekście wejścia w życie w naszym kraju Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego tzw. RODO i konsekwencjami jakimi może skutkować obecnie utrata danych osobowych.
Warto przeanalizować, jakie informacje są właściwie przechowywane na komputerach. W ten sposób można najszybciej ocenić realną wartość danych, tworzonych i przechowywanych na dyskach. Prawda jest taka, że większość z nich – dokumenty biznesowe, dokumentacja finansowa, prezentacje, maile i aplikacje (oraz dane na nich zgromadzone) – jest albo trudna, albo całkowicie niemożliwa do ponownego odtworzenia (zaczynając od zera).
Dla prawidłowego zabezpieczenia Państwa danych konieczne jest wykonanie audytu określającego jak duże ilości danych mają być zabezpieczone na komputerach i serwerach. Jakiego rodzaju są to dane. Musimy określić jak często będą wykonywane kopie danych i na jakich urządzeniach. Czy warto zastanowić się nad przechowywaniem kopii bezpieczeństwa w centrach danych. Ile kolejnych wersji kopii bezpieczeństwa będzie nam potrzebnych. Ze względów bezpieczeństwa w większości przypadków dane te powinny być szyfrowane i to jeszcze po stronie komputera użytkownika i dopiero w takiej postaci być kopiowane na storage. Co więcej konieczne jest zastosowanie programów które w sposób automatyczny będą robiły kopie bezpieczeństwa danych. Często wykonuje się to w godzinach nocnych, kiedy pracowników nie ma w firmie. Warto stosować rozwiązania mające wbudowaną kontrolę spójności danych. 
Bardzo ważne jest, aby zarządzanie użytkownikami i urządzeniami było na tyle proste i elastyczne, jak to tylko możliwe. Rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych powinno umożliwiać tworzenie wielu użytkowników z różnymi uprawnieniami i dostępami, wraz z przypisanymi do nich urządzeniami. Rozwiązanie powinno umożliwiać także tworzenie różnych kluczy szyfrujących dla każdego z użytkowników. To znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. O wiele trudniej jest złamać wiele kluczy, niż tylko jeden. Administratorzy mogą także zadecydować, czy użytkownik będzie korzystać z aplikacji klienckiej w interfejsem graficznym lub nie będzie miał takiej możliwości. W pierwszym przypadku użytkownik jest w stanie ustalać własne zasady tworzenia kopii zapasowych i przywracać dane. Drugie podejście daje pełną kontrolę nad polityką backupu samemu administratorowi, który może zdalnie przywrócić dane oraz definiować zasady tworzenia kopii zapasowych. Dzięki szablonom backupu, administrator może łatwo zdefiniować kopie zapasowe dla wielu urządzeń, za pomocą zaledwie kilku kliknięć – co znacznie skraca czas potrzebny na zarządzanie backupami.
U naszych klientów stosujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania znanych producentów gwarantujące prawidłowe zabezpieczenie danych. Dobieramy je indywidualnie do potrzeb każdego klienta. 
Jeżeli zależy Państwu na bezpieczeństwie firmowych danych zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.